Lista aktualności
Nowe pokolenie lasu - praca na szkółce
W szkółce leśnej Bąk wiosna to bardzo pracowita pora roku. Pracownicy szkółki pod nadzorem szkółkarza muszą przygotować odpowiednią ilość sadzonek przeznaczoną na potrzeby Lasów Państwowych, spora ich część zostanie również posadzona na terenach lasów prywatnych. Chętnie kupują je również osoby z zamiarem posadzenia na działkach rekreacyjnych lub w przydomowych ogródkach, mogą bowiem liczyć na najwyższą jakość młodych drzewek.
W szkółkach leśnych prowadzi się produkcję materiału sadzeniowego drzew i krzewów do odnowień zrębów leśnych, zalesień gruntów porolnych, do poprawek, uzupełnień, dolesień i wprowadzania podszytów.
Szkółka leśna składa się z kilku odrębnych pól położonych wewnątrz drzewostanu, oddzielonych od siebie kulisami drzew. W ten sposób polepsza się mikroklimat który jest korzystny dla rozwoju sadzonek
Zanim młode drzewka trafią do leśnictw na odpowiednie uprawy, muszą przejść przez pewne procesy. Sortowanie liczenie i pakowanie sadzonek to ostatnie czynności jakie są prowadzone przez szkółkę leśną. Przedtem jednak trzeba zaplanować szereg prac mających na celu wyhodowanie sadzonek o najwyższej jakości.
Nasiona pochodzą ze specjalnie wyselekcjonowanych drzewostanów nasiennych. Przed wysiewem bardzo ważne jest przygotowanie gleby i ustalenie daty wysiewu. Sadzonki są dokładnie opisane na tabliczkach informacyjnych.
Sadzonki w szkółce są dobrze pielęgnowane, chroni się je przed szkodnikami, chorobami, suszą, mrozami, chwastami i innymi niepożądanymi czynnikami.
Leśnicy mają obowiązek posadzić na wcześniej wyciętym zrębie nowy las. Prowadzą także zalesienia na gruntach nieleśnych. Każdego roku w Lasach Państwowych sadzi się miliony drzew dzięki czemu ogólna liczba stanu lasu wzrasta.
fot. Aniela Kowalska