Asset Publisher Asset Publisher

Dęby Pamięci

Uroczystość upamiętniająca pomordowanych leśników i drzewiarzy w Katyniu


       W sobotę 12 października 2013 r. odbyła się okolicznościowa konferencja w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi, a po niej akt posadzenia dębów na obrzeżu rezerwatu przyrody Cisy Staropolskie w Wierzchlesie. Była to uroczystość upamiętniająca pomordowanych leśników i drzewiarzy w Katyniu, Charkowie, Kijowie, Mińsku.
Organizatorem była RDLP Toruń. Nadleśnictwo Kościerzyna zostało zaproszone w
związku z byłym Nadleśniczym Edmundem Dreckim, który zginął w Katyniu. Dąb Pamięci Edmunda Dreckiego - nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna posadzili członkowie rodziny Krystyna i Zdzisław Połczyńscy z Gdańska oraz Jerzy Borzyszkowski– obecny nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna.

      

      Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym leśników polskich – ofiary Zbrodni Katyńskiej. Odczytano pismo dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, który wyraził uznanie dla inicjatorów upamiętnienia leśników i zorganizowania patriotycznej uroczystości w Wierzchlesie. Wypowiedzieli się obecni na uroczystości członkowie rodzin pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej nie kryjąc wzruszenia i satysfakcji, że oto nadeszły czasy wolnej Ojczyzny, kiedy możemy czcić pamięć prawdziwych bohaterów, dla których „Bóg, Honor i Ojczyzna" były niezmiennie wartościami najwyższymi, za które też oddali swe życie.
Więcej informacji na stronie RDLP Toruń.