Asset Publisher Asset Publisher

Kościerscy leśnicy uczcili rocznice III Maja.

Miniona sobota to dzień wyjątkowy dla każdego Polaka, dzień obchodów 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Tuż przed dwunastą okolice placu przy pomniku Józefa Wybickiego zaczęły się zaludniać mieszkańcami Kościerzyny, którym na sercu leży pamięć o doniosłych wydarzeniach w historii Polski niepodległej. Tradycyjnie uroczystości związane z obchodami uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie delegacje samorządowców, dyrektorów szkół, przedstawicieli służb mundurowych, Bractwa Kurkowego oraz kombatantów symbolicznie złożyły wiązanki kwiatów. Potem uczestnicy obchodów odbyli barwny przemarsz ulicami miasta. Po pochodzie przyszedł czas na uroczystą mszę świętą, która została odprawiona w intencji Ojczyzny.

Duży udział w uroczystościach miała kościerska brać leśna. Liczne zielone mundury widoczne były zarówno pod pomnikiem Józefa Wybickiego, w pochodzie oraz w trakcie liturgicznych obrzędów. Zwieńczeniem mszy świętej było posadzenie dwóch wyjątkowych drzew: cisa pospolitego zwanego dumnie „Papieskim", nasiona, z których wyhodowali go leśnicy pobłogosławił 26 maja 2006 roku Papież Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Polski oraz dęba poświęconego przez Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasynę, posadzonego w roku kanonizacji Jana Pawła II z okazji 29 dnia młodzieży. W sadzeniu uczestniczyli gospodarz kościerskich lasów Nadleśniczy Jerzy Borzyszkowski, gospodarz terenów na których posadzono drzewa, proboszcz kościerskiej parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy, ksiądz prałat Marian Szczepiński, włodarze miasta i powiatu.

To jednak nie był koniec majowych atrakcji. Na Strzelnicy kościerskie Bractwo Kurkowe przygotowało piknik rodzinny, na którym nie zabrakło atrakcji dla chętnych chcących sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczo-leśną, oraz umiejętności strzeleckie.

Warto przypomnieć w tym momencie , że Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Ustawa rządowa regulująca ustrój prawny w Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie, zaś drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Rocznice jej uchwalenia uznano za święto narodowe w 1919 roku, obchodząc ją oficjalnie do 1946 roku. Wtedy ówczesne władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania bywały często brutalnie tłumione przez milicję. W 1990 roku ponownie pamiętną datę wpisano do kalendarza świąt państwowych.