Asset Publisher Asset Publisher

Leśnik z Kościerzyny wyróżniony w kolejnej edycji nagrody im. Adama Loreta

Otrzymał ją Zdobysław Czarnowski z rąk Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego za „kreatywność , poświęcenie, otwartą postawę tworzącą bliską relację z ludźmi i profesjonalizm w korzystaniu z języka i narzędzi współczesnych mediów w budowaniu zaufania i szacunku do całej grupy zawodowej leśników”.

Na wstępie parę słów o nagrodzie i samym wyróżnionym.

Celem nagrody jest popularyzacja idei wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej, polskiego modelu leśnictwa, wiedzy o środowisku leśnym, misji, roli oraz kształtowanie korzystnego wizerunku Lasów Państwowych.

Zdobysław Czarnowski od 25 lat pracuje w Nadleśnictwie Kościerzyna w tym 15 lat jest leśniczym leśnictwa Podrąbiona. Pod opieką ma 1650 hektarów lasu. Świetnie sprawdza się jako administrator profilu Nadleśnictwa Kościerzyna oraz profilu głównego Lasów Państwowych na Facebooku. Interesuje się kaszubszczyzną, historią, przyrodą i fotografią. Od 2016 roku ściśle współpracuje z gazetą „Echa Leśna”. Jako jeden z prowadzących „Oblicza Lasów” na kanale Echa Leśne w serwisie youtube. przekazuje w sposób niezwykle ciekawy, wartościowe i praktyczne treści, podbijając tym samym serca wielu tysięcy widzów. W 2018 roku za cykl „Oblicza lasów” zdobył złotą nagrodę w konkursie Power of Content Marketing Awards w kategorii „marketingowa komunikacja wideo”.

Nie inaczej jest z lokalnymi mediami, samorządami i szkołami, które korzystając z doświadczenia i „eksperckich” porad Zdobysława, bardzo często zapraszają go do współpracy. Wybrany przez CILP, spośród wszystkich jego administratorów, jako jeden z najlepszych pracowników w RDLP Gdańsk w zakresie komunikacji w mediach społecznościowych i tym samym zapraszanym na szkolenia dedykowane specjalnie dla takich osób. Dzięki takim ludziom jak On, Lasy Państwowe dbają o kreowanie swojego pozytywnego, medialnego wizerunku, który jest niezwykle ważny we współczesnym świecie.

Jeden z wielu fanów Zdobka trafił w punkt :

Pamiętam jak dawno temu trafiłem na kanał "Echa leśne" i jako pierwszy film obejrzałem odcinek p.t. "Dlaczego w Polsce rośnie tyle sosny?" prowadzony przez Pana Zdobka. Ten odcinek był genialny. Szczególnie utkwił mi moment w którym Pan Zdobek pokazywał maleńkie drzewko, które okazało się być 18-letnim bukiem. I ta gigantyczna księga (nie pamiętam jak się nazywała) w której poprzednik zapisał, że faktycznie w tym miejscu przed 18 laty był sadzony buk. Od razu dało się poczuć ten specyficzny klimat leśnictwa - to, że jeden leśnik zakłada las i dba o niego po to, żeby mógł skorzystać z niego dopiero jego następca albo raczej następca następcy”.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


 

Fot. Maciej Piankowski, archiwum Zdobysława Czarnowskiego