Asset Publisher Asset Publisher

Zawsze w naszej pamięci

W dniu 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.

W tym wyjątkowym dniu szczególna uwaga należy się również tym, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny, Polski. Przedstawiciele załogi Nadleśnictwa Kościerzyna uczcili pamięć bohaterskich leśników z Pomorskich lasów i drzewiarzy z Pomorza, ofiar II Wojny Światowej, naszych starszych kolegów w służbie, a dla niektórych ojców, mężów, braci.  

Pod pomnikiem leśników nad jeziorem Osuszyno nieopodal Kościerzyny złożyliśmy wiązankę kwiatów, zapłoną też symboliczny znicz.

Pomnik ten dla kościerskich leśników ma wyjątkowe znaczenie. Odsłonięto go 25 kwietnia 1971 roku , wybudowany staraniem i kosztem Nadleśnictwa Kościerzyna. Na pomniku wyrzeźbiono w betonie Orła, Godło Polski i nazwiska wówczas znanych 61 ofiar mordów i kaźni.

Tutaj 19 maja 2000 roku odbyła się kolejna uroczystość ku pamięci pomordowanych i poległych leśników i drzewiarzy. Czas, który nadszedł pozwolił na dodanie do Orła Godła Polski korony, a wśród głazów krzyża wtedy poświęconego. Dodano też granitowe tablice z nazwiskami ofiar zastępując nimi zniszczone przez czas i mało czytelne litery wyryte w betonie.

Kolejną renowację pomnika z inicjatywy kościerskich leśników wykonano w 2018 roku. Pomnik zyskał nową okładzinę z szarego granitu i Godło Polski wykonane z białego marmuru na podkładzie z czerwonego granitu. Wymieniono też betonowe słupki okalające to miejsce na polne kamienie. Kamienie, które rozchodzą się od krzyża niczym paciorki różańca i zapraszają do krótkiej chociażby modlitwy za dusze tych, którzy oddali życie.