Asset Publisher Asset Publisher

Zbiór szyszek z drzew stojących

W ostatnich dniach lutego, na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna odbywał się zbiór szyszek z drzew stojących. Wykonywany jest  on w miesiącach zimowych ze względu na fizjologie drzew iglastych. Zimą, szyszki w koronach drzew są już dojrzałe, ale ze względu na niską temperaturę powietrza  są również zamknięte, chroniąc tym samym znajdujące się wewnątrz nasiona przed ryzykiem uszkodzenia.

Zbieracze, aby dostać się w korony drzew używali  drzewołazów, inaczej zwanych „kogutkami” lub „kolcami”. Do tego celu przyjechało trzech wyspecjalizowanych szyszkarzy. Wspólnie wybieraliśmy drzewa, charakteryzujące się obfitą ilością owoców. Średnio z jednego drzewa pozyskane zostało około 8 kilogramów szyszek. Praca podczas zbioru z drzew stojących, jest zajęciem niebezpiecznym. Bez odpowiedniego przeszkolenia, wejście na szczyt drzewa może okazać się czynnością ryzykowną. Bardzo ważnym aspektem są również warunki pogodowe. Podczas silniejszych porywów wiatru, zbieracz może doświadczyć odchyłów na odległość nawet 5 metrów względem pnia drzewa.

Szyszki po zbiorze trafiają do wyłuszczarni, gdzie są poddawane specjalnym procesom, po
których następuję wydobycie gotowego produktu, a mianowicie nasion.

Zbiory szyszek są nieodzownym elementem  prowadzenia gospodarki leśnej. Pozyskując szyszki, zapewniamy materiał potrzebny do wyhodowania sadzonek niezbędnych do założenia uprawy.

Nadleśnictwo Kościerzyna w tym roku pozyskało między innymi na terenie Leśnictwa Wdzydze i Leśnictwa Grzybowski Młyn około 600 kilogramów szyszek.