Asset Publisher Asset Publisher

"Narody tracąc pamięć-tracą życie"

13 września 2019 był dla leśników gdańskich wyjątkową okazją do spotkania. Pod Pomnik Leśników w Szarlocie przybyli wszyscy ci, którym na sercu leży pamięć o leśnikach prześladowanych i poległych za Polskę – w wyniku ludobójczych działań Gestapo i NKWD.

Na wstępie gospodarz Nadleśniczy Krzysztof Frydel przywitał licznie przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, przedstawicieli służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej oraz tych którzy badaniem historii zajmują się zawodowo, ważnymi gośćmi byli również przedstawiciele rodzin pomordowanych i poległych.

Nie zabrakło również niezawodnych harcerzy z 23 Drużyny Harcerzy z Łubiany, którzy w trakcie uroczystości pełnili wartę honorową oraz złożyli wiązanki kwiatów.

O liturgiczną część uroczystości zatroszczyli się proboszcz kościerskiej parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy, ksiądz prałat Antoni Bączkowski . Towarzyszył mu ksiądz prałat Marian Szczypiński, który poświęcił krzyż dębowy ustawiony na pomniku w 2000 roku. Zaapelowali oni o pamięć o tych, którzy ponieśli największą ofiarę dla ratowania niepodległej Ojczyzny.

Spotkanie było okazją do przekazania zebranym kilku informacji na temat samego pomnika, którego historia sięga już niemalże pół wieku.

W tym miejscu 25. kwietnia 1971 roku odsłonięto, wybudowany staraniem i kosztem Nadleśnictwa Kościerzyna pomnik, poświęcony pamięci leśników z Pomorskich lasów i drzewiarzy z Pomorza, ofiar II Wojny Światowej. Naszych starszych kolegów w służbie, a dla niektórych ojców, mężów, braci. Na pomniku wyrzeźbiono w betonie Orła, Godło Polski i nazwiska wówczas znanych 61 ofiar mordów i kaźni.

Tutaj 19 maja 2000 roku odbyła się kolejna uroczystość ku pamięci pomordowanych i poległych leśników i drzewiarzy. Czas, który nadszedł pozwolił na dodanie do Orła Godła Polski korony, a wśród głazów krzyża wtedy poświęconego. Dodano też granitowe tablice z nazwiskami ofiar zastępując nimi zniszczone przez czas i mało czytelne litery wyryte w betonie.

Kolejną renowację pomnika z inicjatywy kościerskich leśników wykonano w 2018 roku. Pomnik zyskał nową okładzinę z szarego granitu i Godło Polski wykonane z białego marmuru na podkładzie z czerwonego granitu. Wymieniono też betonowe słupki okalające to miejsce na polne kamienie. Kamienie, które rozchodzą się od krzyża niczym paciorki różańca i zapraszają do krótkiej chociażby modlitwy za dusze tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny, Polski.

"Dzisiaj 13 września 2019 roku w 80. lecie wybuchu II Wojny Światowej, my leśnicy Pomorza oddajemy hołd naszym pomordowanym i poległym kolegom…." mówił Nadleśniczy Krzysztof Frydel.

 

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów u stóp pomnika. W ten sposób hołd poległym i pomordowanym oddali między innymi:

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Janusz Śniadek

Dyrektor RDLP Gdańsk Bartłomiej Obajtek

Starosta Powiatu kościerskiego Alicja Żurawska

Burmistrz Miasta Kościerzyna Michał Majewski